Amerika Turistik Vize İşlemleri

Amerika’ya eğlence, kültürel gezi ve turistik tatil amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken kısa süreli bir vize kategorisidir.

Amerika vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir. Bu nedenle Amerika turistik vizesi Schengen vizesi özelliği taşımamasından dolayı Amerika turistik vizesi alan kişiler seyahatleri sonrasında Schengen Bölgesi üyesi diğer ülkelere yapacakları seyahatleri için Schengen vizesine başvurmalılardır.

Amerika Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş,5*5 ölçülerinde, son 6 ay içinde çekilmiş),
  Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
  Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgah (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan,güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

Mesleki  Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

Amerika Ziyaretçi Turistik Vizesi işleminde bulunacak kişinin; vatandaşlık bilgilerini içeren T.C. Nüfus Cüzdanı’nın ön ve arka yüzünün fotokopileri. Başvuru sahibinin evli olması halinde mutlaka Evlilik Cüzdanı’nın fotokopisinin sunulması unutulmamalıdır.

 

 

Amerika Vize Başvuru Formu(DS-160)

DS-160 formunu doldururken gideceğiniz şehir ve vize kategorisini doğru seçmeniz çok önemlidir. Başvuruya gitmeden önce bu form eksiksiz bir şekilde ve  İngilizce doldurulması gerekmektedir.Başvuru sahibi hakkında yeterli bilgiye sahip olabilmek için başvuru sahibinin Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenen bazı evrakları hazırlaması gerekmektedir. Amerika Göçmen Olmayan Vize için gerekli evraklar, iş pozisyonuna, mesleki bilgilerine, seyahat amacına göre değişiklik gösterir. Ancak DS-160 formu her halükarda doldurulmalıdır. DS 160 Formu İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. DS-160 formu başvuruya en geç 3 gün kala gönderilmesi gerekmektedir. Form için gerekli fotoğraf 5*5 boyutlarında ve güncel olmalıdır. Fotoğrafın pasaportunuzda ve eğer varsa daha önceki vizelerinizde kullanılmamış olması, gözlüksüz olması, rötuşsuz ve arka planının beyaz olması gerekmektedir. DS 160 Formunun elektrik imzanızı taşıyan bir çıktısını başvuru günü yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Elektronik imzanızı formun sonunda yer alan Sign Application (Formu İmzalayın) butonuna basarak atabilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Randevu Alma

Göçmen olmayan tüm Amerika vizesi başvuru işlemlerinde Ankara’da Amerikan Büyükelçiliği’nden, İstanbul’da ise Amerikan Başkonsolosluğundan randevu alınmalıdır. Her türlü vize işlemlerinde seyahat amacınıza göre hazırladığınız evrakların teslimi sırasında parmak izi alma işlemi ve Konsolosluğun mülakatına tabi olunur. Eğer daha önce Amerika Vizesi aldıysanız ve kimlik bilgilerinizde değişiklik olduysa Amerika vizesi için tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ebeveynlerinden biri geçerli bir Amerikan pasaportuna sahip olan 14 yaş altı çocukların ve Türkiye’de ikamet eden ve daha önceden Amerika vizesi almış olan 80 yaş üstündeki vatandaşların vize randevusuna gelmelerine gerek yoktur.

ABD Turistik Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Pasaportumun Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Amerika Konsolosluğu, belirtilen seyahat tarihi sonrası en az 6 ay daha geçerli bir pasaportla yapılan başvuruları kabul etmektedir

2- Amerika Turistik Vizesi Başvurusunda Mülakat Var Mıdır?

14 yaş üzeri Amerika turistik vize başvurusu yapan herkes randevu tarihinde mülakata ve biometrik veri beyanına katılması gerekmektedir. 

3- Geçerli Amerika Vizemin Bulunduğu Pasaportumun Süresi Doldu, Yeniden Vize Başvurusunda Bulunmam Gerekir Mi?

Hayır. Amerika’ya seyahat ederken yeni ve geçerli pasaportunuzla birlikte geçerliliği hala devam eden Amerika vizenizin bulunduğu eski pasaportunuzla birlikte seyahat etmeniz yeterlidir.

4- Amerika Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Konsolosluktaki mülakat aşaması sona erdikten sonra Amerika Konsolosluğu başvurunuzla ilgili bir karar vererek pasaportunuzu 3 iş günü içinde posta yoluyla tarafınıza gönderecektir.

5-Amerika Vizem Çıkarsa Süresi Ne Kadar Olur?

Amerika Konsolosluğu tarafından vizeniz onaylanırsa 10 yıl geçerli olacaktır. Ancak bu 10 yıl boyunca Amerika’da kalabilirsiniz anlamına gelmemektedir. Orada kalış sürenize gümrük memurları karar vermektedir. Bu süre genellikle 6 ay olarak verilmektedir