Amerika üzerinden başka bir ülkeye seyahat edeceklerin ve uçak veya deniz taşıtına katılmak üzere Amerika’ya gidecek olan mürettebat üyesi için transit vize gereklidir. Mürettebat vizesi ile ilgili bilgilere bakınız.

Amerika dışında bir başka ülkeye ait limana yolcu gemisi veya başka bir deniz taşıtı ile gidiyorsa, seyir süresince deniz taşıtı Amerika’da bir limana yanaşacaksa, transit vize ya da diğer göçmen olmayan bir vize gereklidir.

Amerika Transit vize türüne başvurularda, başka bir ülkeye giderken Amerika’dan transit geçileceğine ve Amerika’dan ayrılacağına dair seyahat programı sunmalısınız. Bununla birlkte Amerika’dayken tüm seyahat masraflarınızı karşılamaya yeterli maddi imkana sahip olduğunuzu Amerika Konsolosluğuna sunmanız gereklidir.

Amerika Transit Vizesi (C vizesi) almak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar

Türkiye’den başka bir ülkeye Amerika üzerinden gidecek olanlar Amerika C Transit vizesi almalıdır. 

  • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını, Amerika’da kalma süresini belirten Konsolosluğa hitaben)
  • Amerika üzerinden gidilecek ülkeye giriş bileti
  • Amerika üzerinden gidilecek ülkenin vizesi veya ülkeye giriş iznini gösteren belge.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
►Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
►14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
►Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.
►Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
►Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.
►C Transit vizesinin verilmesi Birleşik Devletler’e giriş yapılabileceğinin garantisini vermez. Gümrük Sınır Koruma Memurluğu yetkilileri transit vize sahibinin Amerika’ya giriş yapıp yapamayacağına ve ülkede kalacağı süreye karar verir. Vizenin geçerli olması, transit için verilen kalma süresi ile ilgili değildir. Amerika Transit vizesinin geçerliliği vize sahiplerinin Amerika’ya seyahat edebilecekleri ve ülkede giriş başvurusunda bulunabilecekleri süredir.