Amerika Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi vizesi başka bir ülkede oturum izni alarak uzun süreli ikamelerde alınan bir çeşit vize türüdür. Öncelikle aile birleşimi vizesini sahip olabilmek için evlilik amaçlı göç esastır. Amerika devletine vize almak diğer ülkelere nazaran bira daha zordur fakat daha ekonomiktir.  Eğer bir Amerikan vatandaşı ile bir evlilik gerçekleştirecekseniz gerekli belgeleri eksiksiz tamamlamak gereklidir. Aile birleşimi vizesi diğer vize türlerine göre biraz daha uzun soluklu bir eylem gerektirir. Turistik vize, transit vize ve aile ziyareti vizesi 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla kısa süreli seyahatler için geçerli vize türledir. Fakat aile birleşimi vizesi 90 günden fazla oturum ve çalışma izzni gerektiren bir vize türüdür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Amerika birleşik devlerinde yaşayan bir vatandaş hayatlarını birleştirerek Amerika’da yaşamak istiyorlarsa gerekli yasal süreçleri ve prosedürleri tamamlayarak evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelidir. Yapacakları evliliğin gerçek bir evlilik olduğunu formalite olamadığını kanıtlamaları gereklidir. Peki nedir bu Amerika aile birleşimi vizesi? Aile birleşimi vizesi nasıl alınır? Aile birleşimi vizesinde yasal süreçler nelerdir? Aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Amerika aile birleşimi vizesinin ne olduğunu yukarıda kısaca belirttik, bundan sonraki işlem yasal süreçlerle ilgili olacaktır. Amerika aile birleşimi vizesi için tek yer Amerika konsolosluğudur. Amerika aile birleşimi vizesi için evleneceğiniz kişi ile başvuru yapmanız gereklidir. Tabi ki başvurudan önce Amerika konsolosluğundan randevu almanız ve gerekli belgeleri hazırlamanız gereklidir. Evlilik akdinin formalitemi yoksa gerçek evlilik mi olduğunu öğrenmek için Amerikan konsolosluğu tarafından mülakata tabii tutulursunuz.  Yapılan mülakata gerçekçi ve samimi bir şekilde verilen soruları yanıtlamanız gereklidir. Aksi takdirde aile birleşimi vizesi almanız uzun sürebilir.

Amerika birleşik devletleri aile birleşimi vizesi için gerekli olan belgeler;

 • Başvuruyu yapan şahıs tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup imzalanmış iki adet form
 • 18 yaşını doldurmuş reşit olmak
 • Aile birleşimi vizesi için son altı ay içinde çekilmiş yıpranmamış 3 adet rötuşsuz fotoğraf( 35x45mm çapında)
 • 10 yılı aşmamış en az iki sayfası boş pasaport(eskimemiş olmalı ve bir yıl geçerli olmalı)
 • Eğer şahıs evli ise evli olduğuna dair uluslar arası evlilik kayıt örneği
 • Uluslar arası evlenme cüzdanı fotokopisi
 • Evliler için ise vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Evlilik yapacak olan reşit değil ise anne babanın izni ve mahkeme kararı
 • Avrupa birleşik devleti vatandaşının nüfus kağıt örneği yerine doğum belgesi istenebilir
 • Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden eşin oturduğu yerin ikame izni belgesi
 • Aile birleşimi için ödenecek vize harç ücreti
 • Eski pasaportlar

Amerika aile birleşimi vizesi gerekli belgeler yukarıdaki gibidir. Vize için gerekli belgeleri randevusunu aldığınız yetkili kuruma eksiksiz ulaştırmalısınız. Bunlar haricinde konsolosluk gerekli görürse başka belgeler isteyebilir.